– Pracownie

Baner IH Logo PANS

Zadaniem pracowni jest wyposażenie studentów pedagogiki w podstawowe kompetencje z zakresu diagnozy i terapii pedagogicznej (w tym zwłaszcza diagnozy o charakterze przesiewowym), aby w pracy zawodowej potrafili efektywnie wspierać rozwój i edukację swoich podopiecznych. Powinni być oni zatem przygotowani do profesjonalnego monitorowania w swojej codziennej działalności rozwoju dzieci, zwłaszcza pod kątem występujących u nich deficytów i zaburzeń wpływających na efektywność procesów edukacyjnych, zwłaszcza dydaktycznych. Nauczyciel /terapeuta powinien (zwłaszcza na wczesnych etapach edukacyjnych) dostrzec i wstępnie diagnozować te problemy, aby możliwie szybko i kompetentnie skierować dzieci /uczniów do dalszych badań i konsultacji specjalistycznych. Właśnie przygotowaniu do tej wstępnej diagnozy, ale i realizacji podstawowych oddziaływań terapeutycznych służyć mają zajęcia prowadzone w Pracowni Diagnozy i Terapii Pedagogicznej przez specjalistów – praktyków posiadających bogate doświadczenie w zakresie diagnozy i terapii dzieci.

Pracownia współpracuje ze specjalistami (m.in. położną, pediatrą, optometrystą i neurologopedą), którzy prowadzą swoje zajęcia w ramach wyodrębnionych gabinetów (pediatrii, położniczym, diagnozy i terapii widzenia, diagnozy i terapii słuchu, nowoczesnych pedagogicznych metod i technik diagnostycznych oraz pedagogiki ciała).

Aktualnie Pracownia funkcjonuje głównie poprzez szkolenia i webinaria prowadzone online. W trakcie tych zajęć oraz dodatkowych szkoleń praktycznych przygotowywani są studenci zgłaszający chęć uczestnictwa w terenowych badaniach screeningowych, które będą realizowane w przedszkolach oraz w klasach początkowych szkół podstawowych. Uczestniczyć w zajęciach mogą również studenci innych kierunków, a także zainteresowani wykładowcy po zalogowaniu się na platformie.

Więcej informacji znajdą Państwo na profilu grupy FB PDiTP: Link

Kierownik Pracowni: dr hab. Marian Marcinkowski, prof. PANS

PRACOWNIA TERAPII FILOZOFICZNEJ

INSTYTUTU NAUK SPOŁECZNYCH PANS W GŁOGOWIE 

 

Czym jest Terapia filozoficzna?

Terapia filozoficzna jest wspólną rozmową na najważniejsze egzystencjalne tematy, których punktem wyjścia są wybrane fragmenty tekstów starożytnych i współczesnych filozofów. Podczas spotkań Pracowni Terapii Filozoficznej PANS w Głogowie (dalej: PTF) sięgamy do absorbujących człowieka od tysiącleci podstawowych pytań i prób ich rozwiązania.

Celem spotkań PTF jest rozmowa, prowadząca do refleksji, katharsis (oczyszczenie), metanoi (zmiana myślenia) – czyli próba stania się lepszym; zmiana, tego co człowiek nie akceptuje w sobie, z czym się zmaga, czyli sokratejskie „oczyszczenie duszy”. Nie jest to oczywiście terapia w pełnym tego słowa znaczeniu, ponieważ nie ma tu ani terapeuty, ani pacjentów. Jest grupa życzliwych sobie osób, wspólnie poszukujących odpowiedzi na trudne pytania, wzajemnie uczących się, a zarazem nie narzucających sobie własnego autorytarnego stanowiska.
Wydaje się, że szczególnie w dobie pandemii COVID-19 (oraz po jej zakończeniu) terapia filozoficzna może stać się pomocnym narzędziem wspierającym osoby, zmagające się z jej psychicznymi następstwami.

Co daje nam Terapia filozoficzna?

Terapia filozoficzna daje nam głębsze rozumienie świata, zachodzących w nim szybkich przemian społecznych i naszego w nim miejsca; odnalezienie własnej, często zagubionej tożsamości i szczęścia; znalezienie dystansu i „spokoju ducha” oraz umiejętności mądrego cieszenia się chwilą (carpe diem). To wszystko można osiągnąć, podążając śladami Sokratesa, Epikura, Seneki, Cycerona, Epikteta, Marka Aureliusza i wielu innych antycznych filozofów, którzy tak jak my próbowali zmierzyć się z pytaniem: jak żyć? Niemal cała filozofia hellenistyczna i rzymska stanowi próbę odpowiedzi na to pytanie, sprowadzając filozofię do praktycznej nauki życia, walki człowieka z jego wadami i namiętnościami. Terapia filozoficzna jest właśnie duchowym ćwiczeniem, „lekarstwem”, „sztuką życia”, obligującym nas do pracy nad sobą, do terapii, prowadzącej do wyzbycia się lęków i do rozwiązania najważniejszych egzystencjalnych problemów. Wsparcie w tym duchowym ćwiczeniu mogą zapewnić nam współcześni uczeni (np. Pierre Hadot), którzy od kilkudziesięciu lat z dużym powodzeniem na Zachodzie Europy i Ameryce Północnej popularyzują terapię filozoficzną. Spore doświadczenie w tej materii mają również nasi południowi sąsiedzi – Słowacy (Uniwersytet w Trnavie).

Metoda pracy:

Odpowiedź na pytanie: „jak żyć” i inne egzystencjalne pytania, odnajdujemy właśnie w tekstach w/w autorów starożytnych i współczesnych. Podczas zajęć PTF posiłkujemy się właśnie nimi – czytamy  je i rozmawiamy. Rozmowa odbywa się zawsze w życzliwej atmosferze i akceptacji osoby-rozmówcy.

Współpraca i oddziaływanie:

PTF działa w PWSZ/PANS od października 2019 roku. Jej prace zostały zawieszone w pierwszych miesiącach pandemii. Od 11 maja 2023 r. w PTF uczestniczą studenci Psychologii Collegium Verum w Warszawie (na podstawie listu intencyjnego podpisanego pomiędzy Panią Rektor PWSZ/PANS dr Katarzyną Rusak a Panią Prorektor CV dr Teresą Stankiewicz). Zajęcia odbywają się zdalnie i uczestniczą z w nich studenci i osoby zainteresowane z kraju i zagranicy (np. Berlina).

PTF współdziała z:

Katedrą Filozoficznych Podstaw Psychologii i Terapii Filozoficznej (jej kierownikiem jest dr hab. Mikołaj Krasnodębski, prof. PANS w Głogowie). Katedra jest organizatorem m. in. „Dni Terapii Filozoficznej” – cyklicznych konferencji naukowych i warsztatów.
Rocznikiem naukowym Paideia, poświęconym filozofii edukacji i terapii. Redaktorem naczelnym czasopisma jest także Mikołaj Krasnodębski.

GośCIE specjalnI:

10 marca 2021 i 29 maja 2013 r.: DR URSZULA WOLSKA – filmowiec, filozof, terapeuta, członek Katedry Filozoficznych Podstaw Psychologii i Terapii Filozoficznej CV – specjalizująca się w terapii filozoficznej, prowadząca w Warszawie Gabinet Terapii Filozoficznej (http://gabinetfilozoficzny.com/), autorka licznych książek poświęconej tej problematyce. Najważniejsze z nich to:
Terapeutyczne aspekty filozofii Sokratesa i Epikura: https://ksiegarnia.vb.com.pl/terapeutyczne-aspekty-filozofii
Człowiek rzeczy czy osoba? Filozoficzne ujęcie człowieka jako osoby terapią dla zagubionych w płynnej ponowoczesności: https://ksiegarnia.vb.com.pl/von-borowiecky/czlowiek-rzecz-czy-osoba
Terapia filozoficzna. Od umiłowania mądrości do dobrego i spełnionego życia (pięć tomów):https://ksiegarnia.vb.com.pl/filozofia/terapia-filozoficzna-tom-4

Artykuły dr U. Wolskiej ukazują się również w roczniku „Paideia”.

22 marca 2024 r., 26 kwietnia 2024 r. i 23 maja 2025 (w przygotowaniu): MGR MARIUSZ GODLEWSKI – psycholog, terapeuta, posługujący się w pracy terapeutycznej filozofią Seneki, Epikteta.

Osiągnięcia:

Najważniejsze publikacje:
Krasnodębski M., Terapia filozoficzna w publikacjach i praktyce Urszuli Wolskiej, „Paideia” 2/2020, s. 195-210
Szlama Sz., Terapeutyczne aspekty filozofii stoickiej w Rozmyślaniach Marka Aureliusza i Diatrybach Epikteta z Hierapolis, Wydawnictwo PWSZ w Głogowie i von Borowiecky, Warszawa 2021, ss. 150.
Kołogryw E., Tożsamość narodowa i jej znaczenie w wychowaniu i kształceniu współczesnego człowieka, „Paideia” 4/2022, s. 217-240.
Szlama A., Arystotelesa szczęście jako dobro najwyższe a moralna kondycja człowieka postmodernistycznego, „Paideia” nr 5/2023, s. 113-167.
Krasnodębski M., Filozoficzne rozmowy leczące duszę. Seneki „Listy moralne do Lucyliusza” jako traktat terapeutyczny, „Paideia” 5/2023, s. 137-168.
Pach A., Humanizm a postrzeganie edukacji osób z niepełnosprawnościami, „Paideia” 6/2024, s. 363-383Krasnodębski M., Paidetyczne i terapeutyczne znaczenie „humilitas” i „superbia” w filozofii św. Bernarda z Clairvaux i św. Tomasza z Akwinu, „Paideia” 6/2024, s. 205-236.
Krasnodębski M., Miłość i metanoia. Mieczysława Gogacza terapia filozoficzna w „Jak traci się miłość”, Paideia 7/2025, s. 249-275.

„Dni Terapii Filozoficznej”:

24 maja 2024: I Dzień Terapii Terapii Filozoficznej. Z udziałem studentki Pedagogiki PANS Anny Cieślak, która poprowadziła część warstwową.
24 maja 2025: II Dzień Terapii Filozoficznej (w organizacji, załącznik nr 1).

O PTF w mediach:
1. https://regionfan.pl/terapia-filozoficzna-glogowie/
2. http://www.radioplus.pl/wiadomosci-lokalne-czytaj/127953/rusza_pracownia_terapii_filozoficznej
3. https://www.youtube.com/watch?v=NU6j3zvyajE
4. https://www.youtube.com/watch?v=Zu1QCk_88Ks

Kontakt:

Zainteresowanych udziałem w pracach PTF, proszę o zgłoszenie na adres mailowy: m.krasnodebski@pans.glogow.pl

O PTF w mediach:

1.     https://regionfan.pl/terapia-filozoficzna-glogowie/

2.     http://www.radioplus.pl/wiadomosci-lokalne-czytaj/127953/rusza_pracownia_terapii_filozoficznej

3.     https://www.youtube.com/watch?v=fNaXguzh0Vo

Dr hab. Mikołaj Krasnodębski, prof. PANS w Głogowie

KATEDRA FILOZOFICZNYCH PODSTAW PSYCHOLOGII I TERAPII FILOZOFICZNEJ COLLEGIUM VERUM

ZAPRASZA NA

II DZIEŃ TERAPII FILOZOFICZNEJ

24 maja 2025

 

Plan spotkania:
10:00 – 10:10: Przywitanie zaproszonych prelegentów i gości, dr Teresa Stankiewicz, prorektor Collegium Verum
10:10-10:35: Terapia filozoficzna w praktyce, dr Urszula Wolska
10:35-11:00: Logofilozofia. Filozoficzna geneza logoterapii Viktora E. Frankla, dr hab. Aleksander Posacki SJ, prof. ucz.
11:00-11:25: Zjawisko współczesnej praktyki stoickiej, dr hab. Karolina Kochańczyk-Bonińska, prof. ucz.

11:25-11:55: Przerwa kawowa

11:55-12:20: Znaczenie aksjologii w terapii filozoficznej, dr Stefan Szary
12:20-12:45: Siła psychiki w obliczu niepłodności. Terapeutyczna droga do macierzyństwa zamiast medycznych kompromisów, mgr Katarzyna Pawlik
12:45-13:10 Jak skutecznie zmagać się z trudnościami życia wg Epikteta z Hierapolis, dr hab. Mikołaj Krasnodębski, prof. ucz.

13:10-13:50 Dyskusja
13:50: Posumowanie i zakończenie, dr hab. Mikołaj Krasnodębski, prof. ucz.

Collegium Verum, ul. Marii Grzegorzewskiej 10, Warszawa
24 maja 2025
godz. 10:00-14:00
Aula

Back to top